V minulém díle této série jsme si představili komponenty, na kterých je technický experiment realizován. Třetí díl se věnuje zhodnocení původní aplikace s ohledem na typy uživatelů a bezpečnost.
Analýza uživatele
Současnou aplikaci využívají 3 typy uživatelů. Každý z nich má své specifické požadavky, kterým by měla aplikace vyhovovat a zároveň by měla být přívětivá, co se týká vzhledu a informační hodnoty.
- Operátor
- Běžný návštěvník
- Radioamatér
Operátor od webové aplikace očekává možnost nastavit parametry komunikace mezi družicí a pozemní stanicí, zabezpečený přístup k datům a možnost ovlivňovat parametry z libovolného zařízení kdekoliv na světě. V tomto ohledu aplikace značně zaostává. Operátor sice má možnost ovlivnit dané parametry, ale pouze z IP adres několika strojů umístěných na FEL ZČU v Plzni. Formuláře pro nastavení jsou navíc veřejně viditelné na domovské stránce, což nepůsobí zrovna profesionálně.
Běžný návštěvník od webu očekává přehledný a srozumitelný obsah přizpůsobený pro mobilní zařízení, ideálně s moderním designem. Nároky návštěvníka jsou částečně splněny, co se týká přehlednosti a srozumitelnosti obsahu. Vzhled aplikace ovšem není přizpůsoben mobilnímu zařízení, obrázky ve fotogalerii jsou pouze v miniaturách s nečitelnými popisky.
Z hlediska radioamatérů aplikace splňuje veškeré požadavky - je uveden kontakt na vlastníka stránek, technické parametry komunikace (frekvenční pásmo, modulace apod.), čímž umožňuje radioamatérům sledovat komunikaci a být součástí projektu.
Vzhled a funkčnost aplikace
Kromě již zmíněných parametrů jsem v rámci analýzy hodnotil i další prvky související zejména s přívětivostí pro uživatele. Web je pravidelně aktualizován kvůli získání aktuálních snímků antény. Tato funkčnost je nadbytečná a zbytečně ruší uživatele při procházení webu. V grafech a gridech je možnost zobrazit pouze omezené množství dat (např. data v grafech nelze zobrazit za více než 2 dny zpětně). Navíc zobrazení několika grafů na jedné stránce způsobuje dlouhou odezvu při načtení stránky (nehledě na to, že grafy jsou příliš malé).
Máme provedenou analýzu, nyní můžeme navrhnout a realizovat celou aplikaci. Viz poslední díl této série.